Jak naprawić rynny ?

Ostatni dzwonek

Gorące lato, a z nim wysokie temperatury powodują, że elementy łączące (uszczelki) odcinki rynien często ulegają deformacji i tracą swoje właściwości uszczelniające (wysychają, pękają). W tym roku mieliśmy lato obfitujące w wysokie temperatury i ponadnormatywne opady deszczu. Jesienią dojdą dodatkowe opady oraz liście gromadzące się w rynnach, a zimą deszcz, śnieg oraz lód. Mało która kilkuletnia rynna wytrzyma taką gamę „tortur". Z czasem rynna zacznie przeciekać, a przecieki będą się powiększać, co spowoduje, że rynny przestaną spełniać swoją podstawową rolę zabezpieczającą. Nieszczelna rynna podczas opadów deszczu nie będzie chroniła naszych ścian zewnętrznych, a woda będzie spływała po ścianach i tynkach (brudząc je, a co gorsza tworząc pęknięcia na ścianach i bąbelki powietrza). Wpłynie to na obniżenie właściwości termoizolacyjnych elewacji, a również niekontrolowany odpływ wody będzie powodować podmoknięcia fundamentów i „nabieranie" wody przez elementy konstrukcyjne budynku, co w dłuższym okresie może doprowadzić do ich osłabienia. Możemy uniknąć tego typu sytuacji uszczelniając łączenia rynien, ponieważ to one są najbardziej narażone na deformacje i zniekształcenia. Teraz jest ostatni dzwonek, aby uszczelnić rynny póki nie rozpocznie się pora deszczowa.

 

Oszacujmy stan rynien

Najpierw powinniśmy ocenić, w których miejscach rynna jest nieszczelna. Najprostszą metodą jest wlanie wody do rynny - miejsca, w których będzie ona przeciekała należy zabezpieczyć. Możemy użyć do tego uszczelniaczy (np. Tytan Kauczuk). Są one proste w użyciu i charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości powierzchni porowatych i nieporowatych. Kauczuk do uszczelniania rynien powinien nadawać się do użycia w wilgotnych jak i suchych warunkach, co w przypadku uszczelniania rynien jest istotną cechą. Niejednokrotnie nie zwracamy uwagi na barwę uszczelniacza, a po jego użyciu nie możemy go pomalować. Dlatego wybierzmy taki rodzaj uszczelniacza, który jest malowalny - wówczas zaklejone miejsca po pomalowaniu nie będą odznaczały się od reszty rynny. Użyty przez nas uszczelniacz powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV.

To łatwa sprawa

Każdy z nas może uszczelnić rynny i tym samym zabezpieczyć dom przed skutkami długiej jesieni (jak zapowiadają synoptycy ma ona obfitować w deszcze). Powodzenia.

 

Źródło: ECHO COMMUNICATIONS