Wybór komina w zależności od rodzaju paleniska

Doświadczenia i praktyka w budownictwie, poparta badaniami naukowymi sprawiły, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą paletą nowoczesnych materiałów budowlanych. Materiały dostosowane są dokładnie do wymagań stawianym wyrobom czy obiektom budowlanym. Dzisiaj materiał budowlany musi być „inteligentny”, czyli dopasowany do indywidualnych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesne materiały budowlane mają swoje zastosowanie również w przypadku rozwiązań systemów kominowych. W państwach Europy zachodniej w sposób niezwykle precyzyjny określa się w normach i przepisach krajowych, jakie parametry i właściwości mają spełniać materiały użyte do budowy kominów. W Polsce nadal ten temat traktuje się powierzchownie uważając komin za „czarną dziurę”, która musi być w każdym domu. Często inwestor przykłada większą wagę do koloru dachówki, czy płytek łazienkowych niż do nowoczesnego spełniającego w pełni swe zadania systemu komina. A przecież komin to ciepło, komfort, niezależność oraz bezpieczeństwo. Komin to element budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Nieprawidłowo dobrany komin może spowodować:

  • dodatkowe zużycie paliwa
  • zwiększone osadzanie sadzy na ściankach
  • niepoprawne działanie automatyki kotła
  • powstawanie dużych ilości kondensatu
  • za duży lub za mały ciąg.

Właściwy wybór komina jest uzależniony od wielu czynników, ale podstawowym jest rodzaj zastosowanego kotła oraz jego parametry. Najmniej problemów związanych z kominem przysparzają urządzenia grzewcze, w których mamy do czynienia z wysoką temperatura spalin, dzięki czemu ciąg termiczny bardzo szybko usuwa spaliny na zewnątrz (mamy wówczas tzw. suchy tryb pracy komina). W przypadku zastosowania kotłów niskotemperaturowych należy zwrócić uwagę, aby zastosowane kominy dopuszczały tzw. mokry tryb pracy, czyli były odporne na działanie kondensatu.

O tym, jaki komin zostanie wybrany decyduje projektant wspólnie z inwestorem. Decyzja dotyczącą wyboru systemu grzewczego oraz rodzaju komina powinna być podjęta na początku inwestycji. Dzisiejszy rynek oferuje wiele zaawansowanych systemów kominowych zarówno ze względu na materiał z którego został wykonany, jak i sposób odprowadzania spalin.

Biorąc pod uwagę stosunkowo długi cykl budowlany, zmieniające się koszty paliw, największym problemem dla projektanta jest określenie rodzaju komina, który mógłby sprostać w przyszłości wszystkim tym wyzwaniom. Jedynym kominem, który spełnia takie wymagania jest solidny, sprawdzony, wielowarstwowy, systemowy komin ceramiczny Schiedel Rondo Plus. Uniwersalny komin dla paliw stałych, płynnych jak i gazowych, odporny na pożar sadzy, wilgoć oraz kondensat. Przy zastosowaniu odpowiedniej średnicy może służyć dzisiaj dla kotła na paliwo stałe, natomiast w przyszłości bez jakiejkolwiek modernizacji może współpracować z kotłami na paliwa ekologiczne, typu gaz, olej czy granulat drzewny - Pellets. Mając niewielkie gabaryty jest on bardzo atrakcyjny ze względu na oszczędność powierzchni użytkowej oraz prostotę budowania.

Inne wymagania są w przypadku kominów stosowanych we współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania. Kotły takie wymagają zastosowania kominów powietrzno-spalinowych np. Schiedel Quadro. Komin taki eliminuje problemy poboru powietrza do spalania, z którymi mamy do czynienia w przypadku zastosowania szczelnej stolarki. Ważnym elementem takiego układu grzewczego jest bezpieczeństwo użytkowania gdyż spalanie odbywa się w hermetycznie zamkniętej komorze spalania.

Najnowszym osiągnięciem w technice kominowej spełniającej wymagania wszystkich kotłów niskotemperaturowych, a w szczególności kondensacyjnych jest komin typu Schiedel Avant. Oparty on jest na zastosowaniu unikalnej ceramiki technicznej, która pozwala na spełnienie najwyższych wymagań stawianych przez kotły grzewcze. Dodatkowym atutem tego komina jest komina jest fakt że posiada on również uniwersalny tryb pracy (nadciśnienie i podciśnienie) oraz może współpracować z kotłami z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Te cechy komina pozwalają „opóźnić” inwestorowi ostateczną decyzję co do wyboru paliwa i kotła.

Przedstawione powyżej kominy Quadro oraz Avant (Multi) mogą funkcjonować jako systemy zbiorcze. Rozwiązania tego typu mają zastosowanie szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. Do jednego takiego systemu możemy podłączyć do 10 kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, mamy możliwość zdecentralizowanego ogrzewania przy jednoczesnym indywidualnym rozliczeniu w zależności od zużycia gazu.

Ważnym elementem jest również fakt rozwiązania problemów z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza do spalania, dzięki czemu znacząco wzrasta bezpieczeństwo użytkowania. W celu łatwiejszego podjęcia decyzji poniżej przedstawiam „Schemat wyboru rodzaju komina w zależności od rodzaju urządzenia i paliwa”.

schiedel tabela

  • kocioł gazowy - Ø 14 cm
  • kocioł olejowy - Ø 14 cm
  • kominek zamknięty - Ø 18…20 cm
  • kominek otwarty - Ø 25 cm
  • kocioł na paliwa stałe - Ø 16…25 cm, w zależności od zapotrzebowania na ciąg.


 

Przy wyborze komina, należy skorzystać z porady kominiarza lub firm profesjonalnie zajmujących się techniką kominową.

Ostatnim ważnym elementem na który powinien zwracać uwagę inwestor przy wyborze komina są dokumenty techniczne (aprobata techniczna) oraz dokumenty pozwalające na wprowadzenie wyrobu do obrotu (deklaracja zgodności).

Istnieje bowiem spora grupa producentów próbujących nieudolnie imitować high-tech produkty, aby w ten sposób sprostać wymogom rynku i konkurencji - oczywiście kosztem konsumenta i etyki zawodowej.

Stanowisko takie potwierdza tekst Memorandum wydany podczas 50. Międzynarodowej Konferencji Mistrzów Kominiarskich Europejskiej Federacji Mistrzów Kominiarskich (ESCHFÖ), w którym to czytamy:

  • Komin jest od dawna nieodłącznym elementem budowlanym domu. Komin warunkuje poziom jakości życia jego mieszkańców. Komin realizuje elementarne potrzeby ciepła, bezpieczeństwa, zadowolenia i harmonii ludzkiej.
  • Jakość materiałowa systemów kominowych oraz wentylacji pomieszczeń jest bezpośrednim warunkiem likwidacji potencjalnych zagrożeń. Droga oszczędności kosztem jakości jest ślepym zaułkiem……

Wybierając komin należy kierować się zasadą, że „w technice kominowej nie może być mowy o kompromisie”!

 

Autor: Schiedel Sp. z o.o.